گردشگری کیش

آب انبار دوقلو کیش

آب انبار دوقلو کیش
سفیر گردش - یکی دیگر از جاهای دیدنی کیش آب انبار دوقلو است. هنگامی که برای اولین بار آب انبارهای کیش را ببینید بدون شک معماری متداول در شهر یزد را در نظرتان زنده خواهد کرد.
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - یکی دیگر از جاهای دیدنی کیش آب انبار دوقلو است. هنگامی که برای اولین بار آب انبارهای کیش را ببینید بدون شک معماری متداول در شهر یزد را در نظرتان زنده خواهد کرد. این آب انبار با معماری جالب توجه دارای دو گنبد و پنج بادگیر در اطراف آنها است که وظیفه‌ ورود و خروج هوا و خنک کردن آب درون آب انبار را به عهده دارند.

این آب انبار دوقلو در فصل گرم تابستان مورد استفاده قرار می‌گرفت تا در زمان خشکسالی و کمبود آب بتواند ذخیره آب آشامیدنی و خنک مردم منطقه باشد. آب انبار کیش با معماری زیبای خود یادگاری از روزگار گذشته است.

محل آب انبار دوقلو کیش

آب انبار کیش در شمال جزیره و در منطقه حریره قرار دارد. مدت زمان بازدید از آن یک تا دو ساعت است تا که بتوان با زیروبم مجموعه آشنا شد. در این مدت زمان می‌توان به داخل آب انبار رفت و محیط داخلی این مجموعه با روزنه‌های بالایی آن را دید. البته امکان بالا رفتن بر پشت بام این آب انبار نیز وجود دارد تا که از بالا محیط داخلی آن را مشاهده کرد.

آب انبار دوقلو

این آب انبار در سال 1372 خورشیدی ساخته شد. آب انبار دو قولوی کیش در مکان یک آب انبار قدیمی بنا شد و به طور کلی مرمت شده یک مدل باستانی است. هدف اصلی ساخت آن جمع آوری آب‌های سطحی بود تا در فصول گرم آب مردم را تهیه کند. آب انبار کیش دارای دو گنبد و 5 بادگیر است که شیوه معماری بسیار زیبایی دارد. معماری آن به سبک معماری سنتی یزد است. در این شیوه معماری شاهد ساخت بادگیرها هستیم که از آن برای خنک کردن فضای داخلی بنا استفاده می‌شود.

در بالای قسمت ورودی این مکان که وارد می‌شویم روزنه‌هایی را مشاهده می‌کنیم که از این روزنه‌ها برای ایجاد جریان هوا در داخل استفاده می‌شود تا که در هوای گرم محیط آب انبار متعادل بماند. در اصل روزنه‌ها به بادگیرها کمک می‌کنند تا این محیط خنک بماند و آب داخل مخزن گرم نشود.

آب انبار

در آب انبارها برای ایجاد تهویه طبیعی و نگه داشتن آب نزدیک به دمای انجماد از بادگیرها استفاده می شده است. بادگیرها هم که حتما میدانید، جزئی از معماری باستانی ایران محسوب میشوند.

 


نظرات شما