سفارت آلمان

جمع‌بندی از عملکرد آلمان به‌عنوان رئیس شورای اتحادیه اروپا:

با‌هم. اروپا را دوباره قدرتمند کنیم.

با‌هم. اروپا را دوباره قدرتمند کنیم.
سفیر گردش - کرونا، بودجه، حاکمیت قانون، اقلیم: در شش ماه کاملاً سیاسی، ریاست آلمان، اتحادیه اروپا را از نظر داخلی و خارجی تقویت کرده است.
  بزرگنمایی:

کرونا، بودجه، حاکمیت قانون، اقلیم: در شش ماه کاملاً سیاسی، ریاست آلمان، اتحادیه اروپا را از نظر داخلی و خارجی تقویت کرده است.

مبارزه با همه‌گیری کرونا، ریاست این شورا توسط آلمان را تحت تأثیر قرار داده است. اما اتحادیه اروپا با همبستگی داخلی و اتفاق‌نظر در موضوعات خارجی، در سایر موارد اصلی نیز پیشرفت قاطعی داشته است.
مبارزه با کووید-19

اتحادیه اروپا در مبارزه با کووید 19 متحد است: به لطف بسیاری از دانشمندان اروپایی و تحقیقات اروپایی، واکسنی در مدت زمانی بسیار کوتاه تولید، تهیه و توزیع گردید. اکنون واکسیناسیون علیه کرونا در اتحادیه اروپا به زودی اجرا می‌گردد. همه شهروندان اتحادیه اروپا این امکان را خواهند داشت که در آینده‌ای نزدیک واکسینه شوند - گامی اساسی برای خروج از این بیماری همه‌گیر. آلمان در تلاش است که اتحادیه اروپا واکسن را مخصوصاً به کشورهای نیازمند نیز ارسال نماید. آلمان به‌عنوان رئیس این شورا همچنین موفق گردید هماهنگی اتحادیه اروپا در مبارزه با این همه‌گیری را از طریق نقشه درجه بندی خطر برای اتحادیه اروپا، مقررات یکسان برای ورود از کشورهای ثالث و از طریق کار مشترک بر روی استراتژی‌های تست و ردیابی تماس افراد تقویت بخشد. از زمان شیوع ویروس کرونا، آلمان بیش از 260 بیمار مراقبت ویژه از کشورهای همسایه قبول و مداوا کرده است، علاوه برآن بسیاری اقلام کمکی مانند ماسک و دستگاه تنفس به کشورهای شریک در اتحادیه اروپا ارسال کرده است.
چارچوب مالی چند ساله و صندوق بازسازی "نسل بعدی اتحادیه اروپا"

اتحادیه اروپا پس از مذاکرات طولانی و براساس پیشنهاد فرانسه و آلمان، بسته‌ای شامل "چارچوب مالی چند ساله" (MFR) - یعنی بودجه چندین ساله - و اعتبارات بازسازی را تصویب کرد که می‌بایست اتحادیه اروپا را پس ازدوران همه‌گیری کرونا دوباره قدرتمند سازد. صندوق بازسازی "نسل بعدی اتحادیه اروپا" 750 میلیارد یورو را شامل می شود و ابزار جدیدی است که برای کمک سریع به شهروندان در نظر گرفته شده است. هدف اصلی آن کشورهایی است که به‌ویژه از عواقب کووید 19 رنج می برند. به این موارد چارچوب مالی چند ساله‌ای برای هفت سال آینده به ارزش 1.07 بیلیون یورو نیز اضافه می‌شود. به‌ویژه: پول بیشتر برای سلامت، حفاظت از اقلیم، دیجیتال‌سازی و تبادل جوانان.

و این بودجه جدید یک نوآوری دیگری نیز دارد: برای اولین بار، پرداخت وجوه اتحادیه اروپا را به رعایت استانداردهای حاکمیت قانون مرتبط می‌نماید. آلمان تا آخرین لحظه برای این امر به‌صورت فشرده‌ای تلاش کرده است. این بسته اتحادیه اروپا را برای آینده‌ای سبز و نوآور مناسب می‌سازد - و ارزش‌های اروپایی را تقویت می کند.
تقویت حاکمیت قانون

حاکمیت قانون اساس ارزش‌های مشترک جامعه اتحادیه اروپا است که در آن شهروندان از حمایت از آزادی‌ها و حقوق خود برخوردار می شوند. بنابراین آلمان در دوران ریاست خود در شورای اتحادیه اروپا گفتگوی جدیدی را در زمینه حاکمیت قانون در این شورا بین شرکای اتحادیه اروپا آغاز کرد. هدف: تقویت درک مشترک از حاکمیت قانون در اتحادیه اروپا در یک تبادل صادقانه. در یک مباحثه "همسطح"، همه کشورها درباره وضعیت عمومی حاکمیت قانون در اتحادیه اروپا بحث کردند. مباحثه دوم مربوط به اوضاع و شرایط در پنج کشور اول از اعضای اتحادیه بود – یکی پس از دیگری نوبت به همه کشورهای عضو می رسد. این بررسی حاکمیت قانون می‌بایست توجه جمعی را به این موضوع تقویت و تحولات مشکل ساز را در مراحل اولیه شناسایی کند. پرتغال در سال جاری با ریاست خود درشورای اتحادیه اروپا این گفتگو را ادامه خواهد داد.
حاکمیت اروپا

آلمان برای اتحادیه اروپایی در تلاش است که توانایی عملکرد و نیروی شکل‌دهی آن را تقویت کند - در زمینه‌هایی مانند امنیت، فناوری و دیجیتال، سیاست‌های تجاری یا ارزی. اتحادیه اروپا نقاط قوت را تجمیع می‌نماید و همچنین به‌طور مشترک درمقابل جهان خارج عمل می‌کند، زیرا کشورها به تنهایی دیگر نمی‌توانند در رقابت بین قدرت‌های بزرگ بر نظم جهانی اثرگذار باشند. در زمینه سیاست‌های امنیتی، آلمان در دوره ریاست خود در این شورا نوعی "قطب‌‍نمای استراتژیک" را راه اندازی کرد: کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر اساس تجزیه و تحلیل تهدید به صورت هدفمند در مورد مسائل امنیتی و دفاعی تبادل‌نظر می‌کنند و جهت مشترکی به یکدیگر می‌دهند. آلمان همچنین مذاکرات طولانی به اصطلاح "همکاری ساختاری دائمی" را با موفقیت به پایان رسانده است: در آینده، اعضای غیر اتحادیه اروپا نیز می توانند در پروژه های مربوطه امنیتی و دفاعی اتحادیه اروپا شرکت کنند. این امر همچنین ستون اروپایی ناتو و همکاری بین اتحادیه اروپا و کل ناتو را تقویت می کند. اما مناقشات هرگز به‌تنهایی با ابزارهای نظامی حل و فصل نمی‌شود - برای صلح پایدار، آلمان از مدیریت بحران غیرنظامی به‌عنوان بخشی مرکزی از سیاست خارجی و امنیتی مشترک اروپا حمایت کرده و آن‌را تقویت می‌نماید. با تأسیس مرکز مدیریت بحران غیرنظامی در برلین، دولت فدرال سهم مهمی در این امر ایفا می‌نماید. در اینجا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌همراه شرکای خود دانش جمع‌آوری‌ شده را تجمیع کرده و کارکنان را برای بهبود مأموریت‌های غیرنظامی اتحادیه اروپا آموزش می‌دهند.
اتحادیه اروپا: پیشگام در حفاظت از اقلیم

اروپا همچنین در حفاظت از اقلیم پیشگام باقی می‌ماند: تا سال 2030 اتحادیه اروپا قصد دارد انتشار CO2 خود را حداقل 55 درصد کاهش دهد، تا سال 2050 ما قصد داریم اروپا را به عنوان اولین قاره اقلیم-خنثی تبدیل کنیم. در زمان ریاست شورا، دولت فدرال آلمان با موفقیت تلاش کرده است تا این اهداف در قانون اقلیم اروپا قید گردند. این هدف‌گذاری بلندپروازانه است، اما در عین حال فرصت های بزرگی را ارائه می دهد: فرآیند تحول به سمت پایداری بیشتر باید از نظر اقتصادی به‌صرفه باشد. و: حداقل 30٪ از هزینه‌های اتحادیه اروپا طی هفت سال آینده باید به حفاظت از اقلیم اختصاص یابد. باهم برای بازسازی پایدار، "green recovery".
تلاش درجهت حقوق بشر و حل مناقشات

اتحادیه اروپا ابزار سیاسی جدیدی را علیه جدی‌ترین موارد نقض حقوق بشر مانند شکنجه، برده‌داری یا خشونت جنسی سیستماتیک تصویب کرده است: با این نظام تحریم حقوق بشری، اتحادیه اروپا اکنون می‌تواند ورود افرادی را ممنوع کرده و یا دارایی‌های آنها را مسدود نماید. آلمان تلاش ویژه‌ای در این زمینه در اتحادیه اروپا انجام داده است.

میانجیگری نیز به‌همان اندازه برای حل مناقشات مهم است. میانجیگری بین طرف‌های درگیر، به‌عنوان مثال مذاکرات صلح در لیبی را موجب گردید. آلمان همچنین در زمان ریاست شورا این ابزار را در سطح اروپا پیش برد: وزرای خارجه اتحادیه اروپا طرح جدیدی را برای میانجیگری تصویب کرده‌اند. این بدان معنی است که برای اولین بار شورای اتحادیه اروپا می‌تواند مأموریت‌های خود را تصویب کند - درجهت یک اتحادیه اروپایی قوی به‌عنوان یک بازیگر صلح جهانی.
شرکای جهانی و ریاست سه‌گانه

چندجانبه‌گرایی، دموکراسی، تجارت آزاد به‌عنوان قطب نمایی مشترک: اتحادیه اروپا در حال تقویت روابط خود با مناطق مهم است. اتحادیه اروپا و کشورهای آسه آن از جنوب شرقی آسیا اکنون شرکای استراتژیک هستند. آلمان دراین میان قوی‌تر از پیش درمنطقه هند و اقیانوس آرام فعالیت دارد. اتحادیه اروپا همچنین یک کنفرانس بزرگ مجازی با کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب برگزار کرد. اهداف مشترک: حفاظت از اقلیم، تنوع زیستی، مدیریت پایدار، دیجیتال‌سازی مبتنی بر ارزش. اتحادیه اروپا پیشنهاد جدیدی به ایالات متحده آمریکا داده است - برای "معامله جدید" با دولت بایدن و از جمله با هدف تقویت نظم مبتنی بر قاعده و احیای شراکت فرا اطلسی.
پرتغال و اسلوونی: شرکای ریاست سه‌گانه

تداوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چنانچه در اتحادیه اروپا قصد برآن باشد که "کارهای خطیر" انجام گیرد. مهم نیست که کدام کشور در حال حاضر ریاست شورای اتحادیه اروپا را دارد: راه‌حل‌های مربوط به موضوعات اصلی مانند حاکمیت قانون، مهاجرت یا حفاظت اقلیم باید به‌طور مداوم از نظر سیاسی ارتقا یابد. همه اصلاحات طی شش ماه به‌پایان نرسیده‌اند. به‌همین دلیل، آلمان برای بیش از 18 ماه به‌صورت تنگاتنگ با پرتغال و اسلوونی، که پس از آلمان، ریاست شورای اتحادیه اروپا را ادامه خواهند داد، همکاری دارد. ابتکار عمل‌های بسیاری مانند گفتگوی حاکمیت قانون توسط پرتغال از تاریخ 1 ژانویه 2021 صورت می‌پذیرد.سفیر گردش -


نظرات شما