فرش و قالی دستباف

فرش نایین

فرش نایین
سفیر گردش - یکی از ویژگی های خاص فرش نایین دستباف، که آن را از فرش اصفهان و دیگر فرش ها متمایز می کند، ظرافت در بافت این فرش دستباف و همچنین کیفیت بالای الیاف آن است
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - یکی از ویژگی های خاص فرش نایین دستباف، که آن را از فرش اصفهان و دیگر فرش ها متمایز می کند، ظرافت در بافت این فرش دستباف و همچنین کیفیت بالای الیاف آن است. این ویژگی باعث شده است که ارزش هنری این طرح افزایش یافته و در بازرهای های جهانی از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار باشد. عموما پشم و کرکی که برای بافت این فرش ها به کار گرفته می شود ناب و خالص بوده است. حتی می توان گفت از استاندارد پشم های ایرانی نیز یک پله بالاتر است.

طرح و نقش فرش نایین

فرش نایین از نظر طرح و نقش و رنگ بندی دارای تنوع بسیار زیادی است. از جمله طرح هایی که در فرش منطقه نایین کاربرد دارند می توان طرح لچک ترنج (شبیه طرح اصفهان)، طرح افشان، نقش گنبد (سقفی)، درختی، حاج خانمی، محرابی، قابی، کتیبه ای و محرمات را نام برد.

البته آنچه که در اینجا بیان شد، مربوط به تفاوت کیفیت بافت فرش نایین است. اما همانطور که در بالا نیز اشاره شد، وقتی صحبت از انواع طرح و نقشه فرش باشد، آنچه به عنوان فرش طرح اصفهان یا طرح نایین شناخته می شود در یک گروه قرار می گیرد. در فرش ماشینی جدای از تفاوت شانه و تراکم و جنس نخ فرش، با توجه به اینکه یک کالای صنعتی است و در هرجایی می تواند تولید شود، نام طرح اصفهان یا طرح نایین، صرفا به شکل ظاهری این طرح ها اشاره دارد. یعنی همان طرح لچک و ترنج با یک ترنج گرد در میان فرش.


نظرات شما