گردشگری امارات

شهر العین امارات

شهر العین امارات
سفیر گردش - اغلب اهالی امارات برای سفر شهر العین را انتخاب می کنند. کوهپایه جبل حفیت از دیگر علت های آب و هوای دلپذیر شهر است.
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - اغلب اهالی امارات برای سفر شهر العین را انتخاب می کنند. کوهپایه جبل حفیت از دیگر علت های آب و هوای دلپذیر شهر است. جالب است بدانید که بخاطر وجود چشمه های آب شیرین بسیار در این حوالی نام العین که در زبان عربی به معنی چشمه است را برایش انتخاب کرده اند. موزه العین، باغ وحش، پارک بازی هیلی، چشمه ها، پارک بزرگ، جبل حفیت در کنار اماکن باستانی و قنات ها از جاذبه های العین محسوب می شوند.

اگر اهل فوتبال نباشید احتمال این که تا به حال نام العین را شنیده باشید کم است، اما باید بگوییم این جا یکی از دیدنی ترین شهرهای امارات است. سال های دور این جا عین عمان نام داشت. رشته کوه های حجر زیبایی فراوانی به منطقه بخشیده و چشمه ها و قنات های متعددی در این قسمت بچشم می خورد. شب های العین هوای مطبوع و خنکی دارد و البته پیشینه اش به ۴۰۰۰ سال پیش و عصر حجر باز می گردد.

پیشینهٔ تاریخی شهرالعین

پیشینهٔ تاریخی شهرالعین به هفت هزار سال بیش بر می‌گردد. برخی گویند تاریخ پیشینه أش ۴۰۰۰ سال می‌باشد. در دوران عصر سنگ یا عصر حجر دوره‌ای است که در آن فناوری در راستای فرگشت انسانی گسترده‌گشت و زندگی انسانی از خاور آفریقا به سراسر جهان پراکنده‌گشت. در این دوران انسان‌هایی به این منطقه رسیده أند، و مجتمعات انسانی به پا نمودند. «شهرالعین» در طول این ازمنه یکی از آبادترین واحه‌های مؤثر بر سر راه کاروان‌های تجارتی بوده‌است، که در زمان پیشین به نام « واحه العین » معروف بوده‌است و سرزمینی آباد و پر رونق بوده‌است.

سرزمینی که مسکن قبائل بزرگ و متعدد شبه‌جزیره عربستان بود، بی شک آنقدر بزرگ و انبوه و پرجمعیت بوده که نه تنها مردم دردامنه ارتفاعات کوهستانی زنجیره کوه حجر و دشتهای معتدل شمالی و جنوبی آن زندگی می‌کرده‌اند، بلکه جبر طبیعت و مقتضیات جغرافیائی آنهارا به نقات مختلف و اطراف « واحه العین » پراکنده‌ساخته و در کوه و دشت و بیابان و دره و صحرا وبر فراز کوه‌های بلند زندگانی می‌نموده‌اند. روایت است که مردم این «شهر» بت‌پرست بوده أند مانند سایر قبائل شبه جزیره عربستان پیش از ظهور اسلام. آثار زیادی از آن‌ها تا به حال برجای مانده‌است. «مدینه العین» به نام (منطقه شرقی) نیز نامیده می‌شود، نسبتاً به موقعیت جغرافیایی امارات متحده عربی. این شهر زیبا در فاصلهٔ ۱۶۰ کیلومتری شهر ابوظبی پایتخت دولت امارات واقع می‌باشد.

وجه تسمیه شهر العین

در مورد وجه تسمیه شهر العین به این نام، به دلیل وجود چشمه‌های آب شیرین و فراوان در اطراف و کنار این منطقه العین نامگذاری شده‌است که به معنای چشمه است.

جمعیت شهر العین

بر طبق آمار سال ۲۰۰۳ میلادی جمعیت شهر العین ۲۵٫۳۸۰ نفر می‌باشد. ساکنان این شهر اهل سنت و مالکی مذهب هستند، یعنی از پیروان امام مالک بن انس هستند.

جاذبه‌های گردشگری العین

شهرالعین در حوزه بازاریابی‌های گردشگری و معرفی خود به عنوان دومین جاذبه گردشگری امارات است بعد از امارت شارجه، این شهر براساس یک راهبرد (استراتژی) روبه گسترش طولانی مدت گردشگری بوده‌است. مدینه العین از موقعیت جغرافیایی بی‌همتایش و مزایای بسیار زیادی برخوردار است. العین در کوهپایه جبل حفیت واقع شده و مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری امارت ابوظبی به حساب می‌آید.

اماکن گوناگون گردشگری در این شهر وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:موزه العین، باغ وحش العین، پارک بازی هیلی، عین الفایضه (آب معدنی)، پارک مبزره الخضراء، جبل حفیت، و دیگر جاهای باستانی، و قنات‌های آب که یکی از دیدگاه گردشگران منطقه‌است. شهرالعین یکی از مقاصد گردشگری مردم امارات است، همچنین این شهر یکی مناطق متنفس طبیعی اهالی منطقه‌است، چنان‌که در مواسم مختلف مخصوصاً ایام بارش باران وفصل زمستان مردم از مناطق مختلفه امارات به این مکان می‌آیند، این شهر تمیز خاصی دارد وجاهایی واشکالهایی از صخرهای تاریخی و تکوینات و مجاری آب در اطراف درهٔ العین وجود دارد. قسمتی از این دره در تمام سال آب دارد و قسمت دیگر خشکیده‌است، گردشگران در این قسمت خشکیده خیمه می‌زنند.

شهر العین به جشنواره بهار مشهور است، سالیانه جشنواره بهار (مهرجان الربیع) در این شهر زیبا برگزار می‌شود، شهرالعین مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری ابوظبی به‌شمار می‌آید. در این دوره از سال، گردشگران زیادی را از تمام شهرهای امارات و همچنین کشورهای حوزهٔ خلیج فارس و غیره به سوی شهر العین می‌شتابند. سالیانه در حدود ۱۳۰ هزار نفر بازدیدکننده از شهر العین دیدن می‌کنند.


نظرات شما