گردشگری امارات

برج خلیفه دبی

برج خلیفه دبی
سفیر گردش - برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد. این برج با ۱۶۰ طبقه و ارتفاع ۸۲۸ متر بلند ترین برج جهان و یکی از زیباترین و لوکس ترین برج های دبی محسوب می شود.
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - برج خلیفه آسمان خراشی است که در شهر دبی قرار دارد. این برج با 160 طبقه و ارتفاع 828 متر بلند ترین برج جهان و یکی از زیباترین و لوکس ترین برج های دبی محسوب می شود. به گفته سازندگان این برج ارتفاع برج خیلفه تا نوک آنتن آن به بیش از یک کیلومتر می ‌رسد هر چند تا کنون ارتفاع واقعی این برج اعلام نشده ‌است چرا که با اصرار اماراتی‌ ها طول این برج در زمان ساخت افزایش یافت و از اعلام اولیه فراتر رفت.

برج خلیفه بلندترین در جهان

برج خلیفه  در حال حاضر عنوان بلندترین سازه ساخته شده به دست بشر را به خود اختصاص داده‌است. برج خلیفه در روز چهارم ژانویه 2010 گشایش یافت. این برج در خیابان شیخ زاید در دبی واقع شده و دارای بخش‌هایی با کاربردهای تفریحی، مسکونی، تجاری و اداری می‌ باشد و بخشی از آن نیز به عنوان هتل درنظر گرفته شده‌ است. گل صحرایی اصلی ‌ترین ایده‌ ی طراحی برج دبی را به معماران آن داده ‌است. این طراحی نه تنها از نظر شکل فیزیکی نیروی وارده توسط باد در طبقات آخر را مهار می‌کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون اشراف به سوی سایر واحدها می‌ دهد ، همچنین استفاده از طاق در نمای برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه از معماری اسلامی است.

. بیشتر بدانید : اماکن گردشگری امارات

برج دبی یا برج خلیفه

برج خلیفه در ابتدا با نام برج دبی شناخته می‌شد اما در روز افتتاحیه توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نام آن به افتخار حاکم امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان، به برج خلیفه تغییر کردبرج خلیفه دارای بیش از هزار واحد آپارتمان، 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان است. همچنین هتل آرمانی با 160 اتاق به طراحی جورجیو آرمانی در طبقات اولیهٔ برج واقع است.

طراحی این برج اثر شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل (SOM) و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل هایمنوکالیس است.

نمای برج خلیفه

نمای برج خلیفه از 24٬348قطعه شیشه تشکیل شده‌است که جمعاً مساحتی برابر با 120000 متر مربع دارد. تمیز کردن این تعداد نمای شیشه ای بصورت افقی است که از طریق شیار های موجود در طبقات 40،73 و109 انجام می شود. مدت زمان انجام این پروسه ،2 الی 3 ماه طول می کشد.در هر یک از این شیارها کابل های سنگینی وجود دارند که مخزن 1500 کیلوگرمی را حمل می‌کنند که این جابجایی به صورت افقی و عمودی است.

در محوطه پیرامون برج خلیفه پارکی به مساحت 11 هکتار وجود دارد که توسط گروه معماری SWA و با الهام از گل صحرایی "Hymelis" طراحی شده‌است. برای آبیاری پارک از سیستم جمع‌آوری میعانات و آب درون سیستم برودتی برج استفاده می‌شود.

بیشتر بدانید : تور دبی


نظرات شما