قالی بافی

انواع نقش های قالی کردی

انواع نقش های قالی کردی
سفیر گردش - با انواع نقش های قالی کردی آشنا شوید. قالی بافی در استان کردستان سابقه طولانی دارد. این مسئله را می توان از اصالت و اعتبار قالی عشایری این استان دریافت کرد.
  بزرگنمایی:

سفیر گردش - با انواع نقش های قالی کردی آشنا شوید. قالی بافی در استان کردستان سابقه طولانی دارد. این مسئله را می توان از اصالت و اعتبار قالی عشایری این استان دریافت کرد. به طور دقیق نمی توان قدمت فرش دستبافت کردی را مشخص نمود. اما کارشناسان ، قدمت فرش کردستان را به حدود ۴۰۰ سال پیش تخمین زدند. در کتاب تحفه ناصری درباره فرش ها و قالیچه های با ارزشی سخن به میان آمده است که آن ها را به سفارش رئیس ایلات و عشایر و به عنوان پیش به مقامات هدیه می کردند.

در موزه فرش نیز چندین نمونه فرش دستباف کردی مربوط به دوره قاجار نگهداری می شود. شرایط آب و هوایی خاص و کوهستانی این منطقه به خوبی روی خلق و خوی مردم ، معیشت و هنر آن ها تأثیر گذاشته است. برای بافت فرش از پشم خشن استفاده می شود که موجب زمخت نشان دادن بافت ها شده است. به راحتی می توان در نقشه فرش دستباف کردستان نمود کاملی از مناطق کوهستانی صعب العبور و پر پیچ و خم را مشاهده کرد. این تصاویر به صورت خطوط شکسته و طرح های پر از زاویه بر روی نقشه فرش دستباف کردستان ظاهر شده است.

نقش حوضی

رایج‌ترین نقش فرش‌های قایهای کردی در ایلام نقشه حوضی یا ترنج ترنج می‌باشد که از پانصد سال قبل از میلاد مسیح در بسیاری از مناطق مرسوم بوده و نمونه ای از آن در موزه ارمیتاژ نگهداری می‌شود.

نقش گل هشت پر

این نگاره قدیمی‌ترین نقش متداول در قالی‌های عشایری است و پراکندگی ان از دیگر نگاره‌های مشترک آنها چندین بار بیشتر است.این نقش مایه بیش از دو هزار چهار صد سال است که به همین صورت و بدون تغییر در قالی‌های عشایری ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

نقش خراسانی

نقش مایه ای است که از یک لوزی میانی تشکیل شده که از هر ضلع آن سه نگاره قلاب مانند منشعب شده است.این نقش مایه یکی از صورت‌های مختلف معروف به خراسانی است که در این نقوش قلاب مانند ساده شده،سر و گردن حیوانات است که به شیوه بسیار متنوع به ویژه برای آراستن ترنجهای لوزی شکل از آن استفاده می‌کنند.

نقشه بوته سه گل

نقش گل شطرنجی

این نقش خود به سه نوع دیگر تقسیم می‌شود: شطرنجی شهری-شطرنجی ساده-شطرنجی پله ای

نقش بته جوجه

نقش بته جوجه واژه جاجیم که در اصل جاجم خوانده می‌شودو ظاهراً لفظ ترکی است چون تا با امروز در آسیای صغیر و قفقاز و ترکمنستان همان جاجم گویند و در زبان فارسی نیز واژه جاجیم و جاجم زودتر از سده دهم هجری ضبط نشده است در جاجیم برای پیداری کردن طرح و نقش از تار نیز همچون پود کمک می‌گیرند گه بر خلاف گلیم که هر دو رویه آن پود هست و تارها پیدا نیست.

جاجیم دستبافی است که به هر دو رویه آن تارها آشکار است. به حکم کاربرد تارها رنگارنگ و نقش پرداز روش طراحی جاجیم سوای نقش پردازی گلیم است چرا که جهت امتداد طرح و نقش به تبع جهت امتداد رشته‌های تار ناگزیر قائ است و از درازا به همین سبب نقش پردازی جاجیم منحصر است به نقش محرمات قائم(راه راه) طرح‌های چهار خانه و شطرنجی و طرح‌های سراسری که در جهت قائم قابل امتداد می‌باشد. در گویش ایلامی طره‌ها و نقش‌ها به این نامها خوانده می‌شود. 3 بنی-5 بنی-7 بنی-خانه خانه-راه راه


نظرات شما